Pátek
17:30 – 18:15 Společné zahájení Refreshe a Úspěchy 2020 | |
18:45 – 19:45 Smysl a etická východiska péče o životní prostředí (Bohuslav Binka) 🌐 stream FB, přednáška | |
20:00 – 20:30 Projekty, do kterých se můžete zapojit | |
20:30 – 21:15 Učíme se příběhy: Cesta environmentální výchovy (Jiří Kulich) 🌐 stream FB, přednáška s dotazy | 20:30 – 21:15 Sdílecí skupina ⭕ omezená kapacita, online sdílení |
Sobota
13:00 – 13:15 Společné zahájení dne | |
13:15 – 14:45 Arteterapie – relaxační dílna (Áta Černá) ⭕ omezená kapacita, workshop | 13:15 – 14:45 Konzultace projektů ve skupinkách |
15:15 – 17:15 Psychohygiena na dálku (Zuzana Kročáková) ⭕ omezená kapacita, workshop | 15:15 – 16:00 Jak na on-line aktivity? (Daniela Syrovátková) ⭕ omezená kapacita, workshop |
16:15 – 16:45 Tipy, triky a možnosti pro organizátory (Dalimil Toman) ⭕ omezená kapacita, tutorial | |
16:45 – 17:15 Co jsme vyzkoumali v Hnutí Brontosaurus? (Václav Kocur) prezentace | |
17:45 – 19:15 Učíme se příběhy: Živá voda v krajině (Jiří Malík) 🌐 stream FB, přednáška s dotazy | 17:45 – 18:30 Sdílecí skupina ⭕ omezená kapacita, online sdílení |
19:15 – 20:00 Sdílecí skupina ⭕ omezená kapacita, online sdílení | 19:15 – 20:00 Učíme se příběhy: Königsmühle na rozhraní věků (Petr Mikšíček) 🌐 stream FB, přednáška s dotazy |
20:15 – 21:45 Jednou Brontosaurus, navždy Brontosaurus (hosté: Juřín Šipr, Pavel Pracný, Roman Haken) 🌐 stream FB, panelová diskuze | |
21:45 – 22:15 Společné zakončení Refreshe |
Neděle
15:30 – 17:30 Základy nenásilné komunikace s Petrem Sucháčkem ⭕ omezená kapacita, workshop, samostatná registrace ZDE |
🌐 stream FB – bude možné sledovat mimo jiné v živém přenosu Facebook stránce Hnutí Brontosaurus
⭕ omezená kapacita – registrace umožněna pro přihlášené účastníky
Přihlášeným účastníkům dopředu zašleme program jednotlivých bloků s odkazy, kde bude možné je sledovat.
O čem jednotlivé bloky budou?
Přečtěte si více o připravovaných přednáškách a workshopech, ale také o jednotlivých lektorech.
Živě vysíláné přednášky
Smysl a etická východiska péče o životní prostředí
Společně prozkoumáme etická východiska dobrovolnictví, aktivního života a péče o životní prostředí. Položíme si například otázky jako:
- Kde se bere chuť ovlivňovat svět kolem nás?
- Má smysl o životní prostředí pečovat?
- Jak do tohoto procesu zapadá mladý člověk? Může vůbec něco ovlivnit?
- Jak ho toto konání utváří? A jaký dopad to může mít na společnost?
Přednášku s dotazy povede Bohuslav Binka (přečtěte si více v jeho medailonku), který působí dlouhodobě jako docent na FSS MU v Brně a mimojiné se zaměřuje právě na téma environmentální etiky.
V průběhu bude možné položit dotazy, které se pan Binka v závěru přednášky pokusí zodpovědět.
Cesta environmentální výchovy
Osobní příběh Jirky Kulicha, zakladatele ekocentra DOTEK, nás provede také vývojem environmentální výchovy u nás. Poznáme, jak Jirka začínal v přírodovědném kroužku, jak později poznal Hnutí Brontosaurus a jak jej to ovlivnilo. O jeho cestě k organizování akcí a pak dál k angažmá v tehdejších kauzách v ochraně životního prostředí.
O tom, jak se téma environmentální výchovy vyvíjelo před, během a po Sametové revoluci, o tom jaké to bylo využít brontosauří zkušenosti při zakládání ekocentra. Jak se dařilo činnost profesionalizovat.Těšit se můžete zejména sdílení zkušeností.
Co se u nás v envirovýchově dařilo a daří.
Co se naopak ukazuje jako slepá cesta.
Čím se inspirovat v moderních trendech.
Co by Jirka doporučil pro envirovýchovu, vzdělávání či osvětu na brontosauřích či jiných dobrovolnických akcích.
Jaká je jeho osobní zkušenost, jak lidi pro ochranu přírody nadchnout a jak si sám udržet motivaci v mnohdy sisyfovské práci.
Živá voda v krajině
Přemýšlíte, jak na akcích dobrovolničit pro návrat vody do krajiny a zlepšení stavu naší krajiny? Jak zabránit suchu a zmírnit dopady klimatické změny?
Spolek Živá voda v čele s Jiřím Malíkem se věnuje možnostem zadržení vody v naší krajině a připravil celoplošný koncept, jak poměrně snadno obnovit hydrologický režim krajiny. Nejde ale jen o teorii, Malíkův expertní tým možnosti testoval přímo v terénu na projektu Zdoňov na Broumovsku a pokud by byl tento model aplikován na celou Českou republiku, podařilo by se v krajině zadržet tolik vody, kolik pojme minimálně deset “Orlíků”. Jaké postupy Jiří Malík při plánování obnovy krajiny používá a jak se může každý z nás zapojit, se dozvíte na online přednášce.
Königsmühle na rozhraní věků aneb příběh jednoho malebného místa
Zajímá tě, jak se oživuje osada, která měla zmizet z mapy? Jak se spolupracuje s místními v kraji, který byl vykořeněn? Jak může pomoci landart a kultura pod širým nebem? Co všechno se dá ještě zachránit s ohledem na krajinu i okolí? Proč se lišky v kraji museli odnaučit říkat Guten Nacht?
To všechno a mnohem víc se dozvíme od Petra Mikšíčka – předsedy spolku Do krajin, kulturologa, publicisty, fotografa a zároveň jednoho ze strůjců počátku záchrany osady Königsmühle – místa s geniem loci, které jen tak jednoduše nenajdete.
Jednou Brontosaurus, navždy Brontosaurus (panelová diskuze)
Jako jeden z vrcholů programu nás čeká moderovaná debata tří zasloužilých a stále aktivních Brontosaurů: Juřina Šipra, Romana (Černého) Hakena a Pavla (Elfa) Pracného. O každém z nich si můžete přečíst jeho medailonek.
Průběh panelové diskuse:
- Krátký úvod: každý účastník stručně shrne svou dráhu v Brontoasuru a kde působí v současnosti.
- Následovat bude diskuse na téma: místu Brontosaura v současné společnosti.
- A poté přejdeme k diskusi nad otázkami z publika.
Diskusi bude moderovat Daniela Syrovátková.
Kapacitně omezené workshopy a přednášky
Psychohygiena na dálku
- Jak zvládáte zátěžové situace, které souvisí s organizováním akcí?
- Jak dobře znáte sami sebe, když se něco “sesype”?
- Jak pečuji v náročných situacích o sebe?
- Jak se moje postoje, přesvědčení, ale i prožívání náročné situace promítá do přístupu k životu a práce organizátora?
Na workshopu si projdete tyto ale i další otázky. Nebude to přednáška o osvědčených tipech proti stresu ani zaručených radách. Místo toho se budete moct podívat na sebe a do sebe. Budete si moct uvědomit, na jakém místě při pečování o ostatní a zabezpečování, aby všechno fungovalo, máte vy sami sebe. Pokud máte zájem o sebe pečovat, začnete už tím, že se přihlásíte na tento workshop.
Lektorka: Zuzana Kročáková, lektorka vzdělávání dospělých, vyučující psychologie na Pedagogické fakultě MUNI a instruktorka Prázdninové školy Lipnice
Relaxační arte dílna
Co tak se v této nestálé době příjemně zrelaxovat pomocí výtvarné techniky?
Arte dílna vám nabídne prostor zažít si relaxaci a uvolnění vnitřního napětí, prožívaných emocí, tvořivosti nebo i nevybouřené energie prostřednictvím výtvarné aktivity.
Pojďte se odpoutat od myšlenek a ponořte se do vlastních prožitků.
Okuste, jak příjemné je věnovat se sobě tvořením artefaktu.
Lektorka workshopu: Áta Černá, umělkyně, lektorka výtvarných kurzů
Sdílecí skupinka (Zdieľacia skupinka)
Je skvelé sa stretnúť s druhým človekom, pozdraviť ho, podeliť sa o svoje zážitky, pocity i myšlienky, o tom, čím aktuálne žijeme, čo nám nedá spať, kam nám odbieha pozornosť, keď sa chceme na niečo sústrediť, čo nám chýba i na čo sa tešíme. Je úžasné byť v kontakte s druhým človekom, zažiť jeho záujem a chuť sa podeliť a načúvať mu. Cítiť ľudskú blízkosť už len tým, že sme spolu. Smiať sa. Čo by sme dali za to, aby sme sa mohli stretnúť osobne zoči-voči…? Poďme sa stretnúť aspoň online a vytvorme si priestor na zdieľanie a spoločný čas. Pomôžu nám k tomu rôzne otázky a chuť zdieľať s ostatnými v skupinke 10 ľudí.
Sprievodkyňa: Diana Hájková, psychologička
Jak vést online aktivity
Covid a aktuální vývoj situace nás zahnaly domů, donutily přerušit osobní setkávání a znemožnily pokračovat v programech. Ostatně i Refresh letos probíhá poněkud netradiční formou. To ale neznamená, že musíme všechny aktivity úplně zrušit a pozastavit. Můžeme v nich (alespoň částečně) pokračovat i online! Ale jak? Jaké máme možnosti a dostupné nástroje? Jak zapojovat účastníky, i když na sebe koukáme jen přes obrazovky? A co naopak může být výhoda online aktivit? To si povíme a ukážeme na webináři. 🙂
Lektorka: Daniela Syrovátková, koordinátorka vzdělávání v Nadaci Neziskovky.cz a studentka andragogiky
Tipy a triky pro brontosauřího organizátora
Víš, že má Brontosaurus Mozek? A víš, jak se dostat do jeho hemisfér a co tam užitečného najdeš? Třeba formulář, co zrovna pracně maluješ pastelkou. Víš, že náš Mapotic ti pomůže najít vysněnou lokalitu, kde na dobrovolníky čekají s otevřenou náručí, chlebem a solí? A kde jej najdeš? A že máme databázi (Kadi) budek a k čemu ti je dobrá? A jak se můžeš udělat super formulář zpětné vazby pro účastníky?
Toto a mnohé další ti prozradím na našem tajném dostaveníčku o brontosauřích vymoženostech pro organizátory :-). Sejdeme se o čtvrt na pět . A pššt, nikomu ani muk nebo to budou chtít vědět i další.
Lektor: Dalimil Toman, programový ředitel Hnutí Brontosaurus
Výsledky výzkumů
V tomto krátkém bloku vám bude představen projekt Stronger roots.V rámci tohoto projektu probíhá výzkum na téma zapojování členů v hnutí. Koordinátor projektu Vašek Kocur vám představí výstupy daného výzkumu, rovněž uvede účel, k čemu budou následně zjištěné výsledky sloužit.
Lektor: Václav Kocur, koordinátor zapojování v Hnutí Brontosaurus
Základy nenásilné komunikace
Workshop nenásilné komunikace vám nabídne prostor nahlédnout na základy nenásilné komunikace jako efektivního způsobu komunikace s lidmi (spoluorganizátory, účastníky, ďalšími spolupracovníky, kolegy). Budete se moct ponořit do svého prožívání, najít pro něho správné pojmenování a zažít si, jaké to je, když vás druhý člověk poslouchá a vnímá. Možná se vám podaří i identifikovat potřeby, které za vašimi pocitmi stojí, jak moc je máte ne/naplněné.
Na workshopu budete vtáhnutí do akce, bude to zážitkové i trochu tréninkové. Čeká vás ochutnávka toho, v čem nenásilná komunikace spočívá.
Lektor: Petr Sucháček, pedagog, lektor, spoluautor Nenásilného podcastu
Společné Refresh aktivity
Prezentace projektů
V rámci bloku vám budou členy Hnutí představeny nové projekty a plánované akce. Nasajte energii a nadšení organizátorů a jejich plánů. Máte možnost se seznámit s nápady, které jsou zatím “v plenkách”, avšak co zatím není, může být! Pokud vás nějaký projekt zaujme či byste k němu chtěli přispět svojí troškou a podílet se na realizaci nebo se jen dozvědět víc, potkejte se s prezentujícím garantem v sobotním programu “Konzultace projektů”.
Konzultace projektů
Programový blok navazující na Prezentace projektů z předchozího dne. Každému projektu prezentovanému předchozího večera vyhradíme diskusní místnost, do které můžete směle vstoupit a účastnit se živé diskuse s hybatelem projektu. Garant vám zevrubně představí projekt a jeho myšlenky… a ostatní je na vás! Přidáte se do organizátorského týmu? Přispějete svými názory ve fázi vzniku? Podpoříte a motivujete ostatní organizátory? Je možné, že život projektu vdechnete i vy!