Potvrzené programy
Programy označené hvězdičkou* jsou doporučované vedoucím BRĎO.
Workshopy a přednášky
Psychické bezpečí na akci: Konsent*
Představíme si sadu nástrojů k zajištění bezpečného prostoru na akci. Podíváme se na situace, které mohou během tábora/víkendovky nastat a vyžadují ze strany vedoucích nějakou formu intervence. Probereme, jak v dané situaci nejlépe reagovat. Zmapujeme si týmový postoj ke vztahovým stereotypům a pomocí sebezkušenosti si ukážeme, jak tato témata otevírat i s dětmi a dospívajícími na akci. Probereme, jak vést otevřenou diskuzi o rozmanitých postojích ve skupině. Na závěr vás vybavíme tipy, jak podpořit účastníka, který se během tábora svěří, že zažívá něco nepříjemného – například sexuální obtěžování. Co dělat, když zjistíme, že někdo na táboře zažil sexuální násilí?
Pedagogika utlačovaných – dílna: Martin Tománek (lektor Na Zemi, IQ roma servis)*
Pojďme společně prozkoumat základní principy Freireho pedagogiky! Termíny jako kultura ticha nebo dialogická akce už pro vás nebudou zahaleny oparem tajemna. V týmech si zkusíte navrhnout vlastní lekci. Následně na ni získáte zpětnou vazbu. Odejdete s nástroji a tipy, které můžete dále rozvíjet. A pozor, připravte se: Budeme společně mluvit, přemýšlet, hýbat se.
Jak na udržitelnější brontosauří akci: Žofka Pimperová (lektorka pražského OHB)*
Spát ve vyhřáté klubovně, nebo venku? Odvézt materiál autem, nebo se snažit ho nacpat do batohů organizátorstva a jet vlakem? Vařit masově, nebo nemasově, případně dokonce vegansky? A na ohni, nebo na sporáku? Snažit se udělat akci, která je k životnímu prostředí šetrná ze všech hledisek, je dost velké sousto. To ale neznamená, že nemá smysl se o nějakou šetrnost snažit – vždyť i programové cíle Hnutí Brontosaurus nabádají (nejen) k zodpovědnému přístupu k planetě a ochraně přírody. V rámci programu účastnictvo prodiskutuje různá opatření, která je možné provádět, aby akce byly „víc eko“, a zamyslí se nad jejich praktičností pro vlastní organizátorskou praxi.
Lesní mysl*
Lesní mysl je o zklidnění, vydechnutí, nadechnutí, urovnání myšlenek, tréninku přítomnosti, vnímání nejen mysli, ale i pocitů, těla. Metoda vznikala po dobu 20 let ve Finsku. Je založená na poznatcích pozitivní psychologie a mindfulness tréninku s využitím principů koučování. Je jednoduchá a přístupná každému. A lepší, než o tom jen mluvit, je si to vyzkoušet. Venkovní procházkou s lesní myslí vás provede instruktorka Lesní mysli.
Fuckup evening (vede Opičák, účastníci diskutují a přináší svoje zkušenosti)*
Vzájemně si nasdílíme průšvihy, které se nám staly či jsme o nich slyšeli a jsou dobrým nástrojem pro poučení se z nich. Díky těmto příběhům se vyvarujeme opakování nešťastných náhod, kterým lze předejít. A že jich v naší činnosti nemusí být zrovna málo. ZN: Pro jistotu helmy a lékárničky s sebou. 🙂
Živá knihovna*
Vybraní panelisté budou odpovídat na palčivé otázky. Přinesou neotřelé pohledy, funkční řešení či vhled do témat, které se týkají základních článků Brontosaura i témat spojených s přírodou, památkami a vedením základních článků i oddílů.
Iniciativa vs. odpor: Jak překonat strach ze změny (Jakub Hájek – #PromiňKuba, mj. předseda Regionálního centra Hnutí Brontosaurus Praha)*
Znáš takové to, když se snažíš lidi k něčemu namotivovat, protože víš, že to má smysl, že to rozvine skupinu, organizaci. Ale ostatní jsou vůči tomu rezistentní, nechtějí změnu, bojí se toho, jsou spokojení s tím, co je. Ale když se to pak povede a udělá, tak jsou vlastně všichni z toho šťastní. Vidím to všude kolem sebe:
„Jooo, jsme super skupina, kámoši a děláme hustý věci, povedlo se to a to. Ale když přijde na plánování schůzek, nebo propagace, první schůzky, tak do toho nikdo nechce.“
„Jooo, uděláme velkou párty, akci a budeme hustí… Nojo, ale nikdo to už nechce organizovat. Nakonec se to nějak udělá a pak se poplácáme po ramenou, jak to bylo super.“ „Nebo se plánují víkendovky, ale lidi nechcou rezervovat místa pro prvoúčastníky, kteří by pak mohli vplout do Brontosaura, stát se orgy a rozvíjet ho. Radši přijmou hned všechny lidi, co jezdí furt. Je to jednodušší.“
Víš, co tím myslím? Jaké máš zkušenosti? Jak s tím pracuješ? Pojď se o tom pobavit formou diskuze. (Nechci se nikoho popsanými příklady dotknout, opravdu mě to zajímá a chci tomu přijít na kloub.)
Ekohra Důl a sdílení zkušeností k tvorbě ekoher: Káťa Růžičková (předsedkyně Základního článku Rozruch)*
V první části programu si zahrajeme simulační hru Důl. Hra simuluje, jak ovlivňuje těžba uhlí život v dané oblasti a jaké environmentální a socioekonomické problémy a hrozby přináší. Účastníci jsou v rolích pracovníků dolu, vedení města, ochránců přírody, novinářů apod. a v jednotlivých kolech hry prožívají události a změny, které se v jejich městě a v okolí dolu odehrávají. Ve druhé části budeme diskutovat a sdílet tipy a triky o tom, jak vytvářet a uvádět hry na environmentální témata.
Tvůrčí prostor, ve kterém rozvineme nové nápady
- seznamovací aktivity, ať se v Brontosauru lépe známe
- tvůrčí kavárna pro plánování akcí a projektů
- konzultace s mentory k nově vzniklých akcím i projektům
- burza nápadů, ve které se můžeš zapojit do zajímavých akcí a projektů
Setkání a seznámení se – pojďme se poznat napříč hnutím
- živá knihovna s lidmi, kteří žijí svým projektem
- povídací čajovna
- oceňování
- společenský večer s Neoveskou cimbálovou muzikou